O nas / Redakcja / Profil użytkownika / SEP / IMF / Fundacja dla AGH / 19:01 / Piątek 4 Grudzień
News
Wyszukaj
Kategorie:

Wyższe Uczelnie Techniczne
Wydarzenia
Wiadomości
Sesja Kół Naukowych AGH
Rankingi Uczelni
Praca
O Nas
Kultura
Internet
Informatyka
Historia
Ciekawi ludzie
Bezpieczeństwo
Akademickie Inkubatory Przedsi
90 lat AGH

Politechnika Wrocławska: Sukces JetStream Team
2010-03-12 23:28:00

Zespół JetStream Team z Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Wrocławskiej zajął czwarte miejsce w zawodach SAE Aero Design West 2010, które odbyły się na początku marca w Kalifornii. Jest to największy sukces w historii polskich startów w tych zawodach. 

W zespole znaleźli się: Dawid Kostrzewa, Tomasz Prokop, Przemysław Tomków, Artur Zolich, Krzysztof Marczewski, Piotr Materka, Michał Zakolski. Opiekunem zespołu był inż. Michał Skalny.

Podczas trzech dni zmagań młodzi inżynierowie musieli przeprowadzić prezentację modelu samolotu udźwigowego, odbyć nim tzw. "lot na pusto" oraz lot z obciążeniem.

Zespół JetStream z Politechniki Wrocławskiej zajął 4. miejsce na 29 zespołów z całego świata, podnosząc balast o masie 10 kg co stanowiło 182 proc. masy całego modelu. "Dzięki świetnemu wynikowi w tej ostatniej konkurencji przedstawiciele politechniki wdarli się do ścisłej czołówki" - podkreśla PWr. Andrzej Charytoniuk.

"Nasz model stworzony został przy użyciu nowoczesnego oprogramowania. Zastosowaliśmy nowatorskie rozwiązania mocowania balastu, co pozwoliło na bezproblemową regulację środka ciężkości dzięki czemu nasz model latał wyśmienicie" - mówi konstruktor samolotu, Przemysław Tomków.

"Samarama" - taką nazwę nosi model - jest wysokowyczynowym samolotem bezzałogowym stworzonym specjalnie na zawody w Kalifornii. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi 240 cm, długość 221 cm, a wysokość 45 cm. Całość napędzana jest silnikiem o pojemności 10 cm3.

Realizację projektu i budowę samolotu wspierała Politechnika Wrocławska, która w tym roku przeznaczyła na ten cel 20 tys. złotych. "W przyszłym roku wystartujemy ponownie. Politechnika Wrocławska wspiera ciekawe inicjatywy studentów i współfinansując takie wydarzenia pomaga im rozwinąć skrzydła" - zapewnia opiekun zespołu, inż. Skalny.

W tegorocznej edycji oprócz zespołu z Politechniki Wrocławskiej w zawodach wystartował zespół z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, który zakończył rywalizację na 8. pozycji.

Podczas poprzedniej edycji zawodów zespół wrocławskich studentów zajął 17. miejsce.

Więcej informacji na temat zespołu "JetStream Team" można znaleźć na stronie: www.aerodesign.pwr.wroc.pl

***

SAE Aero Design West to prestiżowe zawody współorganizowane przez firmę LockheedMartin. Skierowane są do studentów kierunków lotniczych z całego świata. Celem projektu jest wykonanie zdalnie sterowanego modelu samolotu, mającego za zadanie podnieść określony ładunek (możliwie największy). Każdy etap działań jest równie ważny, ponieważ zależy od niego powodzenie całego projektu.
 

 

Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Dodaj do: Bookmark and Share
Komentarze internautów:

Brak komentarzy
Teberia poleca