O nas / Redakcja / Profil użytkownika / SEP / IMF / Fundacja dla AGH / 18:59 / Piątek 4 Grudzień
News
Wyszukaj
Kategorie:

Wyższe Uczelnie Techniczne
Wydarzenia
Wiadomości
Sesja Kół Naukowych AGH
Rankingi Uczelni
Praca
O Nas
Kultura
Internet
Informatyka
Historia
Ciekawi ludzie
Bezpieczeństwo
Akademickie Inkubatory Przedsi
90 lat AGH

Roboty Samuel i Roman jadą do Wiednia
2010-03-18 12:58:00

Antropomorficzne głowy robotów Samuel oraz Roman wezmą udział w prestiżowych zawodach ROBOT CHALLANGE w Wiedniu. Autorami tych urządzeń są członkowie Koła Naukowego Robotyków "KoNaR" z Politechniki Wrocławskiej. 

ROBOT CHALLANGE to prestiżowe, ogólnoeuropejskie zawody robotyczne, organizowane przez austriackie stowarzyszenie InnoC przy współpracy z tamtejszym ministerstwem nauki. W tym roku odbędą się one w dniach 20 i 21 marca. W 11 konkurencjach weźmie udział ponad 600 robotów.

Więcej informacji o zawodach można znaleźć na stronie: http://www.robotchallenge.org.

Reprezentanci Polski, czyli roboty z Politechniki Wrocławskiej - Samuel i Roman, choć wyglądają zupełnie inaczej, mają postać kojarzącą się z ludzką głową. Umieją wykrywać twarze, wypowiadać niektóre kwestie i wyrażać podstawowe ludzkie emocje, takie jak gniew, radość, zaciekawienie, smutek, lęk, zdziwienie.

Samuel powstał jak efekt 50 dni pracy członków koła „KoNaR”. Umiejscowiony jest na postumencie wyposażonym w monitor, który służy do wyświetlania obrazu pochodzącego z oczu robota. 

Budowę Samuela rozpoczęto z myślą uświetnieniu obchodów 100-lecia Uczelni Technicznych we Wrocławiu. Robot ten, jak informują autorzy, jest pierwszym zrealizowanym w Polsce projektem antropomorficznej głowy, wyposażonej w wizyjny i dźwiękowy system sensoryczny. Więcej na temat Samuelu można znaleźć na stronie: http://www.twingo.ict.pwr.wroc.pl/samuel/.

Robot Roman natomiast wciąż jest rozwijany. Prace nad nim są częścią europejskiego projektu LIREC, realizowanego w ramach 7 Programu Ramowego.

Roman zajął już pierwsze miejsce w kategorii freestyle wrocławskich zawodów ROBOTIC ARENA 2009. Więcej na jego temat można dowiedzieć się pod adresem: http://www.konar.ict.pwr.wroc.pl/infopage.php?id=60.

Studenci Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej również w poprzednich latach brali udział w zawodach robotów w Wiedniu. W 2009 roku ich maszyna – o nazwie Kosmos - zajęła I miejsce w kategorii Freestyle, a w kategorii minisumo na drugim miejscu uplasował się robot Sine. Rok wcześniej polski Eurobot zdobył czwarte miejsce.

PAP – Nauka w Polsce
 

Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Dodaj do: Bookmark and Share
Komentarze internautów:

Brak komentarzy
Teberia poleca