O nas / Redakcja / Profil użytkownika / SEP / IMF / Fundacja dla AGH / 19:16 / Piątek 4 Grudzień
News
Wyszukaj
Kategorie:

Wyższe Uczelnie Techniczne
Wydarzenia
Wiadomości
Sesja Kół Naukowych AGH
Rankingi Uczelni
Praca
O Nas
Kultura
Internet
Informatyka
Historia
Ciekawi ludzie
Bezpieczeństwo
Akademickie Inkubatory Przedsi
90 lat AGH

Potrzeba specjalistów dla branży gier komputerowych
2010-03-26 10:04:00
Tworzenie gier komputerowych to prężnie rozwijająca się dziedzina biznesu, dlatego potrzebne jest kształcenie specjalistów w tej dyscyplinie - mówili uczestnicy konferencji Game Day 2010, która odbyła się 23 marca na Uniwersytecie Śląskim.
Sosnowieccy studenci informatyki zorganizowali spotkanie poświęcone tworzeniu gier komputerowych m.in. po to, by zwrócić uwagę na potrzebę współpracy firm informatycznych i uczelni, która mogłaby zmierzać np. do utworzenia kierunku studiów kształcącego przyszłych twórców gier. Władze uczelni nie wykluczają utworzenia takiej specjalizacji.
 
- Obecnie studia informatyczne oferują przedmioty przydatne przy tworzeniu gier komputerowych, m.in. dotyczące sztucznej inteligencji, grafiki 3D, mechaniki czy logiki. Nie jest to jednak wiedza kompleksowa, skupiona wokół jednej tematyki, tylko rozsiana wśród różnych dziedzin - powiedział PAP Maciej Byczyński z Koła Naukowego Informatyków, działającego przy sosnowieckim wydziale informatyki.
 
Wyjaśnił, że w Polsce nie istnieje obecnie żaden kierunek studiów dziennych poświęcony projektowaniu gier komputerowych. Zdaniem Byczyńskiego, stworzenie takiej oferty przez uczelnię lub konsorcjum kilku placówek byłoby odpowiedzią na realne zapotrzebowanie rynku pracy.
 
- Na takiej inicjatywie skorzystaliby zarówno studenci, którzy chcą kształcić się w tym kierunku, choć nie zawsze mają ku temu możliwość, jak i potrzebujące specjalistów firmy - przekonywał Byczyński.
Dodał, że uczelnie z woj. śląskiego są miejscem, które mogą kształcić zdolnych informatyków wiążących swoją przyszłość z branżą gier komputerowych, a perspektywa utworzenia takiego kierunku cieszy się zainteresowaniem firm informatycznych z regionu i samych studentów.
 
- Jesteśmy otwarci na nowe kierunki studiów. Jest to jednak związane z posiadaniem odpowiedniej kadry dydaktycznej oraz z czasem potrzebnym na zatwierdzenie nowego kierunku, który trwa obecnie ok. dwóch lat. Możliwe, że prościej byłoby utworzyć specjalizację dotyczącą takiego zakresu kształcenia - powiedział PAP dziekan wydziału Informatyki i Nauk o Materiałach UŚ w Sosnowcu, prof. Jan Ilczuk.
Jego zdaniem, szansą dla nowego kierunku studiów może też być współpraca między uczelniami w ramach makrokierunków, które dają możliwość studentowi możliwość kształcenia się na kilku kierunkach jednocześnie.
 
W największej dotychczas zorganizowanej w Polsce konferencji poświęconej procesowi tworzenia gier komputerowych wzięło udział - według organizatorów - ponad 500 osób.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Dodaj do: Bookmark and Share
Komentarze internautów:

Brak komentarzy
Teberia poleca