O nas / Redakcja / Profil użytkownika / SEP / IMF / Fundacja dla AGH / 17:33 / Piątek 4 Grudzień
News
Wyszukaj
Kategorie:

Wyższe Uczelnie Techniczne
Wydarzenia
Wiadomości
Sesja Kół Naukowych AGH
Rankingi Uczelni
Praca
O Nas
Kultura
Internet
Informatyka
Historia
Ciekawi ludzie
Bezpieczeństwo
Akademickie Inkubatory Przedsi
90 lat AGH

Czy CyberRyba wypłynie na szerokie wody?
2010-04-19 11:58:00

Ma srebrny kolor, czarne płetwy, 60 centymetrów długości i waży blisko 3,5 kilograma – tak wygląda sztuczna ryba – pierwszy polski podwodny robot mobilny, który sposobem poruszania przypomina żywą rybę. Twórcami CyberRyby są trzej młodzi inżynierowie: Marcin Malec, Marcin Morawski, Dominik Wojtas – absolwenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej.

Jak tłumaczy inż. Morawski, dopracowana wersja CyberRyby – wyposażona w kamerę i zestaw różnorakich czujników – może posłużyć jako profesjonalne urządzenie do badania akwenów wodnych.

Srebrny korpus CyberRyby jest wykonany z tworzywa sztucznego, a czarne płetwy – z miękkiej gumy. – Była projektowana w taki sposób, aby dało się ją wykonać możliwie jak najtaniej, w domowych warunkach i przy użyciu popularnych materiałów, łatwych do kupienia w sklepach z artykułami technicznymi. Materiały te są jednak wykorzystane w pomysłowy i niekonwencjonalny sposób – wyjaśnia inż. Morawski. Z wyliczeń konstruktorów wynika, że koszt budowy CyberRyby, obejmujący części i materiały użyte do budowy, wyniósł ok. 2 tysiące złotych.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Dodaj do: Bookmark and Share
Komentarze internautów:

Brak komentarzy
Teberia poleca