O nas / Redakcja / Profil użytkownika / SEP / IMF / Fundacja dla AGH / 4:51 / Wtorek 28 Czerwiec
News
Wyszukaj
Kategorie:

XLV Sesja Studenckich Kół Nauk
Wydarzenia
Wiadomości
Wentylacja Kopalń
Węgiel Brunatny
Tąpania
Technologie
Technologie
Surowce mineralne
Publikacje Naukowe
Publikacje Naukowe
Programy unijne
Ochrona Środowiska
Metan
Ludzie
Konferencje
Konferencje
Instytuty Naukowe
Informatyka
Górnictwo podziemne
Górnictwo odkrywkowe
Geomechanika
Energetyka
Energetyka
Elektrotechnika przemysłowa
Eksploat w warunkach zagrożeń
Ekonomia
Ekologia
Edukacja
Edukacja
Ciekawi ludzie
Centra Transferu Technologii

Inauguracja na mechatronice na Politechnice Wrocławskiej
2010-10-14 10:58:00

Ponad 300 studentów rozpoczęło w tym roku studia na mechatronice - jednym z nowszych i najbardziej perspektywicznych kierunków na Politechnice Wrocławskiej. 13 października odbyła się uroczysta inauguracja dla studentów pierwszego roku.

Studenci na kierunku mechatronika będą kształceni na trzech wydziałach: Elektrycznym, Mechanicznym oraz Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki. W tym roku Politechnika Wrocławska uruchomiła mechatronikę na dwóch wydziałach: Elektrycznym oraz Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki, od trzech lat studenci w tym kierunku kształceni są na wydziale Mechanicznym.

Studia na mechatronice mają charakter interdyscyplinarny i obejmują swym zakresem m.in. mechanikę, elektronikę i informatykę. Oprócz tego studenci kształcą się również w dziedzinach inżynierii materiałowej, optyki, a także bioinżynierii.

Kierunek należy do jednego z najbardziej obleganych na wrocławskiej uczelni. W tym roku o jeden indeks ubiegało się sześć osób. Jak podkreślił w rozmowie z PAP prorektor ds. Badań Naukowych i Współpracy z Gospodarką Politechniki Wrocławskiej prof. Eugeniusz Rusiński, absolwenci mechatroniki cieszą się dużym zainteresowaniem pracodawców już w trakcie studiów.

"Jest ogromne zapotrzebowanie w Polsce i Europie na inżynierów, którzy znają nowe technologie informatyczne. W trakcie mojej ostatniej wizyty w Niemczech, m.in. w fabryce Volkswagena, pytano mnie, czy kształcimy w kierunku mechatroniki" - mówił profesor.

Prorektor wskazując na zalety nowego kierunku podkreślił jego interdyscyplinarny charakter. "Mechatronika to kilka działów mechaniki, elektronika, informatyka oraz systemy zarządzania. Nasz absolwent potrafi rozwiązywać problemy związane z różnego rodzaju napędami, sterownikami, a nawet zaprojektować nową maszynę" - wyliczał prorektor.

Podkreślił również, że zastosowanie mechatroniki jest widoczne w niemal wszystkich współczesnych urządzeniach, począwszy od samolotów i maszyn budowlanych, skończywszy na sprzęcie AGD. "Dzięki rozwiązaniom mechatronicznym nowoczesny samochód sam reaguje na zagrożenia, np. poprzez ocenę odległości od innego auta. Maszyny wykorzystywane w górnictwie automatycznie dokonują odwiertów, a rola operatora sprowadza się do wprowadzenia niezbędnych danych" - tłumaczył Rusiński. PDO

Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Dodaj do: Bookmark and Share
Komentarze internautów:

Brak komentarzy
Teberia poleca