Szanowni Państwo,
Zgodnie z wymogami prawa, zarówno przedsiębiorstwa energetyczne wytwarzające energię elektryczną lub ciepło, jak również podmioty zajmujące się dystrybucją węgla kamiennego, podlegają szczegółowej kontroli w zakresie ewidencjonowania, utrzymywania zapasów, magazynowania i inwentaryzacji zasobów paliw. Nadzór nad gospodarowaniem paliwami sprawuje Urząd Regulacji Energetyki oraz Najwyższa Izba Kontroli.
Nie od dziś wiadomo, iż przepisy prawne określające prawidłowe bilansowanie zasobów są nieprecyzyjne, przestarzałe bądź w pewnej materii - nie istnieją (np. normy ubytków naturalnych). Tym samym, "spędzają one sen z powiek" osobom nadzorującym politykę paliwową w przedsiębiorstwach, bowiem gdzie nie ma przepisów pozostaje szerokie pole do interpretacji. Nasuwa się jednak pytanie, która interpretacja jest właściwa? Dla wszystkich podmiotów sektora energetycznego, wartość zakupionego węgla stanowi jedną z najpoważniejszych pozycji kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Z tego powodu prawidłowe gospodarowanie paliwami, stanowi jedno z najważniejszych zadań kadry zarządzającej. Skuteczność tych działań przekłada się bowiem bezpośrednio zarówno na rentowność przedsiębiorstwa, jak i na koszty energii elektrycznej/cieplnej ponoszone przez odbiorców. Tam, gdzie wchodzą w grę ogromne pieniądze, kontrole organów nadzorczych są wyjątkowo szczegółowe a kary za nierzetelność i nieprawidłowości - bardzo dotkliwe. Cała branża energetyczna zmaga się więc z nie lada problemem.
W związku z wieloma niejasnościami, oraz wątpliwościami interpretacyjnymi w otoczeniu regulacyjnym prezentujemy Państwu wyjątkowe warsztaty "Bilansowanie paliw i wyrobów węglowych. Inwentaryzacja, pomiary, ewidencja", które odbędą się w dniu 13 czerwca 2012 roku w Warszawie. Podczas wydarzenia, dowiedzą się Państwo w jaki sposób prawidłowo gospodarować zasobami paliw w przedsiębiorstwie. Jak powinna wyglądać tzw. "Instrukcja inwentaryzacyjna", oraz jak zarządzać ryzykiem rozbieżności w ewidencjach i na składowiskach by ustrzec się przed karą.
Wśród najważniejszych zagadnień warsztatów:
- Obowiązujące regulacje prawne dotyczące składowania, zapasów oraz inwentaryzacji - braki w otoczeniu regulacyjnym
- Nadzorcza rola NIK i URE
- Specyfika kontroli procesu inwentaryzacji i magazynowania zasobów węgla kamiennego w przedsiębiorstwach
- Obowiązujące sankcje oraz kary za nieprawidłowości w bilansie
- Zakładowe Instrukcje Inwentaryzacji – co powinny zawierać?
- Interpretacja przepisów prawa podatkowego w zakresie zasad rozliczania ubytków paliw (kontekst nowego podatku akcyzowego)
- Pomiary paliw oraz interpretacja ich wyników – analiza różnic w łańcuchu dostaw, składowania, zużycia
- Rozliczanie braków w inwentaryzacji
- Normy ubytków naturalnych
- Normy braków niezawinionych
- Zabezpieczenie jakości paliw
- Specyfika ubytków poszczególnych paliw- jak zarządzać stratami?
- Obliczanie wielkość poszczególnych norm dla produkcji, przyjęcia, wydania i magazynowania w odniesieniu do zewidencjonowanych wielkości produkowanych, przyjętych, wydanych i magazynowanych wyrobów,
- Straty pozorne a straty rzeczywiste (System rozliczeń "temperaturowych" eliminujący ewentualne braki)
- Stan ewidencyjny wyrobów a stan rzeczywisty (proces inwentaryzacji paliw na zbiornikach oraz składowiskach) na koniec roku kalendarzowego
- Inwentaryzacja na składowisk
Warsztaty skierowane są do:
Przedstawicieli przedsiębiorstw wydobywających, obracających lub wykorzystujących węgiel w procesach produkcyjnych tj.:
- spółek węglowych
- kopalni węgla
- elektrowni
- elektrociepłowni
- ciepłowni
- przemysłowych odbiorców energii
jak również:
- firmy geodezyjne sporządzające pomiary przy inwentaryzacji węgla
- audytorów oraz firmy doradcze i inżynieryjne
- dostawców technologii
Więcej informacji na:
http://cbepolska.pl/bilansowanie-paliw-i-wyrobow-weglowych.html
