EPOS - European Plate Observing System to największy europejski projekt infrastrukturalny w dziedzinie nauk o ziemi. Jego celem jest promowanie innowacyjnych rozwiązań dla lepszego poznania procesów zachodzących na powierzchni i w głębi Ziemi, oddziałujących w negatywny sposób na ludzi i infrastrukturę. Projekt skierowany jest do środowisk naukowych, ośrodków badawczych, jednostek fundujących oraz do przedstawicieli przemysłu.
Jedną z grup roboczych utworzonych w ramach Fazy Przygotowawczej jest grupa WG5b „Infrastructures for Georesources” ustanowiona na spotkaniu projektu EPOS w Utrechcie w listopadzie 2011 r. Jej jednostką koordynującą mianowany został Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, a zrzesza ona przedstawicieli wielu europejskich instytucji naukowych zajmujących się tematyką sejsmiczności indukowanej (m.in. GFZ Potsdam, Norsar, KNMI).
WG5b została powołana do integracji i budowy infrastruktury dla optymalnej wydajności badań z zakresu sejsmiczności indukowanej. Jej plan stanowi integracja danych z sieci monitorujących, lokalnych obserwatoriów, eksperymentalnych laboratoriów jak i innych danych geologicznych, tektonicznych oraz parametrów procesów technologicznych dotyczących sejsmiczności indukowanej działalnością człowieka.
Pierwsze spotkanie WG5b odbędzie się w Krakowie w dniach 18-20 lipca 2012. Jego celem będzie integracja jednostek naukowych i badawczych Grupy z przemysłem i innymi projektami dotyczącymi sejsmiczności indukowanej. Gośćmi spotkania będą przedstawiciele KGHM Cuprum, KGHM PM SA, Kompanii Węglowej SA.
